Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Hurá na hory a řízky sebou!

S prvními mrazíky se vlekaři v médiích, s naleštěnými rolbami v pozadí, hojně rozpovídali o nových sněžných dělech a lanovkách. Nic naplat, lyžařská sezona je tady a všelidová zteč domácích i sousedních hor může začít.

Prvními na tahu jsou správci facebookových profilů lyžařských středisek a hotelů, kteří v posledních dnech citelně navyšují frekvenci vložených příspěvků. Kromě fotek prvního sněhu se objevují oznámení o provedených rekonstrukcích a „akcích“ na poskytované služby. Kdo nenabízí slevu do začátku sezony neexistuje. Ruku v ruce s tím se objevují lákavé nabídky slevových portálů nabízejícíchvše – od pobytů přes celou řadu permanentek až k poukázkám do saun.

Kromě nabídky cílené na rekreanty se objevujíi inzeráty nabízející práci – kde jsou lyžaři a jejich ratolesti, tam je prostor pro půjčování  vybavení  a výuku jízdy. Hledají se proto mladí a nadšení brigádníci, kteří za byt, stravu a permanentku – ne nutně v tomto pořadí – budou učit ty nejmenší jízdu v pluhu.

Screen Shot 2017-01-12 at 09.32.37

Ze strany zákazníků, lyžařů a rekreantů obecně začíná každoroční „hejtování“ ceny permanentek v tuzemských střediscích. Kde to z pohledu náročnějšího lyžaře stojí alespoň trochu za to, tam je to prý ve srovnání se zahraničím drahé. Primát tu drží Špindlerův mlýn, podle lyžařského webového diskursu předražené doupě místních snobů. Obhájci namítají, že postavit lanovku stojí podobné peníze u nás i v Alpách, a tuzemské hory porážejí Alpy svou blízkostí. Naopak alpinisté kontrují naprosto jinou úrovní sjezdovek, služeb a velmi často také lyžováním dětí zdarma. Obhájci domácích vlekařů poukazují na mnohem větší závislosti  našich středisek na tržbách z jízdenek, protože našinec méně utrácí za ostatní servis. Tím se však kruh uzavírá, jelikož protistrana argumentuje tím, že pokud by naše hory nebyly předražené, v poměru k tomu, co nabízejí, tak by v Peci pod Sněžkou neobědvali lidé řízky přinesené z domova. Jestli byla dříve vysoká cena za svezení na lanovce nebo tatranka v kapse tuzemského lyžaře je otázkou.

Kromě těchto nekončících dohadů se lze setkat i s kritikou ekologických dopadů zimních radovánek. Zeleně orientovaným jedincům jsou trnem v oku jak nové lanovky, tak kilometry zasněžovacích potrubí a údajná aditiva přidávaná do umělého sněhu. Prý aby tál pomaleji. Střediska se těmto temným nařčením urputně brání, ale přeci jen jde o okrajovou část komunikace. Hlavní je sledovat sloupec rtuti v teploměru a při sebemenším poklesu pod nulu poslat na Facebook fotku padajícího sněhu. Takže helmu narazit do čela a hurá ze svahu!

Screen Shot 2017-01-12 at 09.33.34

(Za poslední týden bylo analyzováno přes 1300 příspěvků ze sociálních sítí)