Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Nakupujeme v sedě

Poněkud smělá myšlenka, představit si někoho, kdo nepropadl nakupování. Ale přece. Někteří obyvatelé větších měst odmítají trávitvečery bloumáním mezi regály supermarketů. Je totiž mnohem jednodušší vše„naklikat“ v pohodlí domova, kanceláře nebo v koloně stojících automobilů. Kredity se odečtou z karty a pak už jen zbývá počkat na usměvavého kurýra, jenž zazvoní s nákupem u dveří a ještě rukávem přeleští jablko v bedýnce.

Alespoň tak online nákupy potravin s doručením prezentují dodavatelé. A jeden by jim skoro uvěřil. Ovšem dokud nebudou  naše města křižovat drony a naše zahrady disponovat přistávací plochou, kam se na nás  z padáků budou snášet kotlety přímo od řezníka, tak to tak růžové nebude.

Příkladem může být rohlík.cz, slibující dodání do 90 minut a nespokojeným zákazníkům vrácení peněz. Jeho facebookový profil se standardně hemží soutěžemi a adventní nabídkou. Vše zdá se šlape. Ale jen do momentu, než se podíváme na komentáře zákazníků. Tam se to hemží naježenými příspěvky z nichž většina pranýřuje zpoždění v doručování zboží. Nezáleží na typu členství či velikosti objednávek. Rohlík, zdá se, doručuje zboží později a ti, jenž na něj čekají do půlnoci, nebývají obvykle ledově klidní. Proto zřejmě tento dodavatel, ústy svého zakladatele, nedávno oznámil spuštění služby úložek objednávekna čtyřech čerpacích stanicích v Praze. Zákazníci si tak budou moct vyzvednout své zboží při jízdě kolem.

Screen Shot 2017-01-12 at 09.30.22

Košík.cz je na tom s kritikou o poznání lépe. Ta se objevuje, ale týká se spíš toho, co trápí všechny firmy v oboru – tedy zapomenuté položky v objednávkovém seznamu nebo dovezení něčeho, co mělo vzhledem k datu spotřeby zřejmě skončit v popelnici.

iTesco.cz je z pohledu reakcí zákazníků do jisté míry kryté, protože je pouze doplňkovou službou kamenných prodejen. Tesco je v tomto směru průkopníkem a navíc těží ze své rozsáhlé infrastruktury, takže koncový zákazník většinou dostává to, co čeká a ve snesitelné lhůtě. I tak se ale najdou kritické komentáře o tom, jak například klienti „loví“ špatně parkující řidiče nebo publikují fotografie zeleniny, která k nim nedorazila v nejlepší kondici.

Kolonial.cz v posledních dnech zase bojoval, alespoň podle šumu na síti, s nestíhajícími servery.

Celkově to vypadá, že klíčem ke spokojenému zákazníkovi  online nákupních služeb není blesková dodávka, nýbrždodrženípředem smluvených termínů. Zákazníci tu rovněž hledí více na kvalitu zboží a kompletnost objednávek, než na nejnižší cenu. A ochotný personál očekávají automaticky, ne jako bonus navíc.

Ať už je to s online nákupy potravin jakkoli, tak u všech zmiňovaných dodavatelů se lidé stále více zajímají o rozšíření jejich mapy pokrytí.

Screen Shot 2017-01-12 at 09.31.25